78144

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Václavek (213.29.160.5) --- 26. 2. 2007
Re: odolnost Re:Racionalizaci zdar, Souvčelsví

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Už jen to slovo racionaklizace nás zavádí pryč od přírody. Příkladně ten tak zatracovaný dědula vybere jeden medník jde ho vytočit a prázné rámky vrátí zpět do ůlu, pak si dá šlofíka . Velky se uklidní žádné rabování a pak jde do druhých Chová se velmi iracionálně protože spotřeboval moc času. Ty při své racionalitě vyženeš vyfukovačem včely z medníků naložíš jimi nákladák a jedeš do medárny kde to vytočíš naložíš zpět na nákldák je deš vrátit zpět na úly bez rozdílu z kterého úlu co pochází ten cirkus kolem tě nezajímá a přenos nákaz z úlu do úlu zrovna tak A právě ten dědula který má úly typu každý pes jiná ves je na tom lépe protože mu různé rámkové mýry nedovolují choroby přenášet z úlu do úlu A z jeho pohledu on se chvá zodpovědně ale iracionálně ale ty zase racionálně ale vysoce nezodpovědně A TEŤ MĚ VYSVĚTLI CO JE LEPŠÍ A SPRÁVNÉ.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Racionální včelaření je včelaření promyšlené a efektivní.
Přehazování díla z jednoho včelstva do druhého není nic racionálního, jde pouze o jedno z praktik velkovčelařů, které jistě není správné.
Dílo by se nemělo jen tak přehazovat z jednoho včelstva do druhého ( z jednoho souvčelství do druhého )...riziko přenosu nákaz ( hlavně moru, zvápenatění, viróz a nosemy ).
Jen pokud to situace vyžaduje ( zesláblé včelstvo, nedostatek zásob ve včelstvu ) tak přemístím dílo z jednoho souvčelství do druhého.
Letos, až budu osazovat nová včelstva, začnu si evidovat, který rámek je z kterého souvčelství ( lihovým fixem napíšu číslo souvčeství na horní loučku rámku ), abych měl totální přehled o díle.
Vysvětlení pojmu/ Souvčelství....
Souvčelství je systém dvou a více včelstev ( v mém případě 3.......2 včelstva hlavní a 1 včelstvo manipulační ), jež jsou propojeny cyklem plodu a včel. Hlavní včelstva ( většinou od předjaří přesílená...nad 40 000 zimních včel...nepřirozená velikost ) slouží k produkci medu a jsou zdrojem plodu ( včel ) na tvorbu manipulačního včelstva jež se v letních snůškách také mohou uplatnit v produkci medu. Úkolem manipulačního včelstva je oslabovat hlavní včelstva a tím je udržovat po celé produkční období ve snůškové síle, bez rojové nálady( mezi 60 000 - 80 000 včel )a na vrcholu produktivity.Na podzim nebo brzy na jaře poslouží k posílení hlavních včelstev a tím se dají udržet hlavní včelstva po celé produkční období ve snůškové síle ( od rozkvětu třešní do rozkvětu slunečnice...předpoklad včelaření s nulovým omezením včelstev ).
Moje metoda je jistou obdobou 30 minutové ( 20 minutové provozní metody ) a Farrarovy metody dvoumatečného včelaření. ( najdete ji na stránkách PSNV www.n-vcelari.cz ...články pod názvem...,,Nejen pro učitele včelařství,,.,,Budou u nás dvoumatečné metody běžné,,...a další ).
Tyto metody jsou velmi náročné na znalosti včelaře ( včelař mnohdy musí nečekaně a co nejlépe zasáhnout, jinak je vše zkaženo ). Není to nic pro začátečníky, či pro nezkoumavé včelaře, protože si na mnohé musí přijít včelař sám a uzpůsobit tyto metody svým snůškovým poměrům.
Pokud to včelař zvládne, bude velmi spokojen ( maximální produktivita práce...., při třech snůškách výnosy přesahující 100 kg ze včelstva ), pokud ne , bude velmi zklamán.
Tyto metody jsou hlavně pro malovčelaře, kteří chtějí dosáhnout maximu ze včelstva ( výnos, produktivita práce ).
       
zdravím............M. Václavek
RACIONALIZACI ZDAR!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21062


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pepa (90.176.2.8) --- 26. 2. 2007
Re: odolnost Re:Racionalizaci zdar, Souvčelsví

Už nejsme v polovině minulého století. Chov včel se posunul také někde na jiné místo a zejména jsou jiné podmínky. Když si budeme hrát u včel, pak si skuste zpočítat, výrobu 1 kg. medu. Ten "dědula" si mohl a může dát šlofíka když má včely pouze pro zábavu. Při větším počtů včelstev je nutná další technika. Ve světě se např. běžně používá kompresor na místo koštěte při odebírání rámků při medování. Tady by to někteří včelaři nepřežili.České včelařství je stále velice konzervativní. Mnozí znají plodiště cca 10 rámků a ještě menší medníček a spoustu rojů atd.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21064


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Stonjek (213.151.87.64) --- 27. 2. 2007
Re: odolnost Re:Racionalizaci zdar, Souvčelsví

Asi mám smůlu, že už včelařím přes 30 let, hodně jsem toho viděl a hodně včelařů novátorů už to na mě zkoušelo. Začalo to u Brenerů a jak je vidět, vše se stále opakuje dokola. Tahle metoda není nijak nová, už prof. Budík s ní rozkoukané včelaře spolehlivě uspává. A 20 min na ošetřování, To je možné brát dnes jak vtip.Vždyť léčení trvá déle. Můžu se ale mýlit a tak by mě zajímalo kdo, kde a v jak velkém počtu včelstev jí provozuje. Ano vymýšlet si zázračná metody je jistě zábavné a poučné, ale že je to naprostá blbost člověk zjistí až od 40 včelstev výš, jak kdosi nedávno zcela správně napsal. Na středních a větších provozech se prostě pracuje úplně jinak a ví se proč.
Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21069


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
M. Václavek (213.29.160.5) --- 27. 2. 2007
Re: odolnost Re:Racionalizaci zdar, Souvčelsví

Já jsem osobně 30 minutovou ( 20 minutovou metodu ) nepoužíval, protože se mi zdá pro malovčelaření zbytečně osekaná.

Pozor/ Souvčelstevné včelaření se nerovná vysloveně dvoumatečnému včelaření.
Souvčelstevné včelaření je na základě posílení hlavních včelstev před snůškou.
Dvoumatečné včelaření je na základě chovu dvoumatečných včelstev během produkčního období.
Proto tento pojem zavádím!!!

Tyto metody nejsou nic nového ( jsou známy už z dob 19.st. )
Více méně se na ně zapomnělo. Extenzivní metody jsou jistější než intenzivní metody. Záleží ( jak jsem už mnohokrát řekl ) na schopnostech včelaře ( intenzivní včelaření vyžaduje chov matek, moderní úlové soustavy ( Optimal, Langstroth, Farrar ) a znalosti metod ( a přizpůsobení těchto metod svým snůškovým podmínkám ) jež vedou k trvalému udržení tohoto stavu, nebot je nestabilní ).
Tyto včelstva jsou dlouhodobě nestabilní. V přírodě se nevyskytují. Přesto včelstva ( při vhodném vedení ) se do toho to stavu dostanou a vněm taky setrvají.
Jinak platí obecně ( při zvládnutí metody a eliminaci zbytečných či pomalých zásahů )/
Dvakrát silnější včelstvo ( předpoklad polovičního počtu produkčních včelstev, pokud jsou snůškové zdroje využívány na maximu )... = ... více jak dvakrát vyšší výnos, při měně jak dvakrát větší vložené práce.
( např. ze řepky ( jenom jaro ) získal přítel Dvorský 70 kg na včelstvo...přítel Vydra vytočil z jednoho včelstva asi 185 kg medu ( tři snůšky )...rekord ( alespon se s tím chlubí ) )
To však většinou neodpovídá ( znak nezvládnutí metody ).
Důvod, proč se dvoumatečné metody a souvčelstevné metody nepoužívají, není neúčinnost metody, ale strach včelařů z neúspěchu, počáteční neúspěchy, neznalost v oboru a další vlivy. Tyto faktory, zvláště u velkovčelařů, nabírají na významu, a proto tyto metody ( možná ) nikdo z nich nepraktikuje a asi nikdy praktikovat nebude. Ti dávají přednost jednoduššímu a jistějšímu včelaření....extenzivní.
Nechci tvrdit, že bych tak včelařil i se 100 včelstvy, ale dokud budu malovčelař, tak budu včelařit ( líbí se mi řádně vedená silná včelstva, mám rád, když se včelstva dají usměrnovat ve vývoji ( posilování, oslabováním ) ...chov matek a velmi-silná včelstva ( věže nástavků vyšší než já ) mě lákají od té doby co se zajímám o včelaření a to se mi na včelaření líbí ze všeho nejvíce ).

zdravím...........M. Václavek
RACIONALIZACI ZDAR!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21072


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
(e-mailem) --- 27. 2. 2007
Re: odolnost Re:Racionalizaci zdar, Souvèelsví

>Pozor/ Souvčelstevné včelaření se nerovná vysloveně dvoumatečnému
> včelaření.
> Souvčelstevné včelaření je na základě posílení hlavních včelstev před
> snůškou.
> Dvoumatečné včelaření je na základě chovu dvoumatečných včelstev během
> produkčního období.
> Proto tento pojem zavádím!!!
>
Na to nepotřebujem nová slovo
Tomuto pojmu se říkalo BRIGÁDA

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: odolnost Re:Racionalizaci zdar, Souv?elsví
> Datum: 27.2.2007 11:01:02
> ----------------------------------------
> Já jsem osobně 30 minutovou ( 20 minutovou metodu ) nepoužíval, protože se
> mi zdá pro malovčelaření zbytečně osekaná.
>
> Pozor/ Souvčelstevné včelaření se nerovná vysloveně dvoumatečnému
> včelaření.
> Souvčelstevné včelaření je na základě posílení hlavních včelstev před
> snůškou.
> Dvoumatečné včelaření je na základě chovu dvoumatečných včelstev během
> produkčního období.
> Proto tento pojem zavádím!!!
>
> Tyto metody nejsou nic nového ( jsou známy už z dob 19.st. )
> Více méně se na ně zapomnělo. Extenzivní metody jsou jistější než
> intenzivní metody. Záleží ( jak jsem už mnohokrát řekl ) na schopnostech
> včelaře ( intenzivní včelaření vyžaduje chov matek, moderní úlové soustavy
> ( Optimal, Langstroth, Farrar ) a znalosti metod ( a přizpůsobení těchto
> metod svým snůškovým podmínkám ) jež vedou k trvalému udržení tohoto stavu,
> nebot je nestabilní ).
> Tyto včelstva jsou dlouhodobě nestabilní. V přírodě se nevyskytují. Přesto
> včelstva ( při vhodném vedení ) se do toho to stavu dostanou a vněm taky
> setrvají.
> Jinak platí obecně ( při zvládnutí metody a eliminaci zbytečných či
> pomalých zásahů )/
> Dvakrát silnější včelstvo ( předpoklad polovičního počtu produkčních
> včelstev, pokud jsou snůškové zdroje využívány na maximu )... = ... více
> jak dvakrát vyšší výnos, při měně jak dvakrát větší vložené práce.
> ( např. ze řepky ( jenom jaro ) získal přítel Dvorský 70 kg na
> včelstvo...přítel Vydra vytočil z jednoho včelstva asi 185 kg medu ( tři
> snůšky )...rekord ( alespon se s tím chlubí ) )
> To však většinou neodpovídá ( znak nezvládnutí metody ).
> Důvod, proč se dvoumatečné metody a souvčelstevné metody nepoužívají, není
> neúčinnost metody, ale strach včelařů z neúspěchu, počáteční neúspěchy,
> neznalost v oboru a další vlivy. Tyto faktory, zvláště u velkovčelařů,
> nabírají na významu, a proto tyto metody ( možná ) nikdo z nich
> nepraktikuje a asi nikdy praktikovat nebude. Ti dávají přednost
> jednoduššímu a jistějšímu včelaření....extenzivní.
> Nechci tvrdit, že bych tak včelařil i se 100 včelstvy, ale dokud budu
> malovčelař, tak budu včelařit ( líbí se mi řádně vedená silná včelstva, mám
> rád, když se včelstva dají usměrnovat ve vývoji ( posilování, oslabováním )
> ..chov matek a velmi-silná včelstva ( věže nástavků vyšší než já ) mě
> lákají od té doby co se zajímám o včelaření a to se mi na včelaření líbí ze
> všeho nejvíce ).
>
> zdravím...........M. Václavek
> RACIONALIZACI ZDAR!!!
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21081


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 27. 2. 2007
přenos nákazy z úlu do úlu Re: odolnost Re:Racionalizaci zdar, Souveelsví

Já myslím, že přehazování rámků z úlu do úlu jednoho stanoviště vůbec nevadí
a dá se proto považovat za racionalizační opatření. Je to už dávno, co byl
ve Včelařství presentován pokus, jedno včelstvo na stanovišti bylo krmeno
označeným cukrem, ostatní neoznačeným. Druhý den bylo označené krmivo
zjištěno ve všech včelstvech. Prostě tichá loupež na stanovišti je přítomná
pořád a dnešní trend velkého česna ve dnu a otevřených oček v nastavcích to
jen podporuje.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21071


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu